Arctic Weekend 2019


 Perjantai 25.10.2019

Ovet auki klo 12.00
K-18 klo 22.00 - 04.00

Teltta

Ilmainen klo 12 - 15

12.00 - 15.00
Lounasaika, Yuca food

Art of Arc
Simo Vilhunen, Antti Autti

Dalarna in Japan
Haglöfs, Iisakki Kennilä,
Antti Autti

17.00
Through Darkness
Short film by Melissa Brandner, Manuela Mandl, Joonas Mattila

19.30
PCP Crew
Film Premiere

20.00
Labyrinth Crew
Film Premiere

*BRÄNDIEN STÄNDIT
LÖYTYVÄT TELTASTA

MUSIC BY
TJ LAPINMIES

Lapland Hotels Lumimaa

ilmainen

15.00 - 17.00
Riglet Park
Laskemista perheen pienimmille

17.00 - 19.00
AW photoshoot
Rail contest warm up session

Korundi

KORUNDI SALI

21.00
PYHÄ PRESENTS
HUTTU

8 & 16mm short film by Aarni Toiviainen & Anttu Oikkonen

21.30
YUKIGUNI
Short film by Iisakki Kennilä, Takumi Nagai, Antti Autti

*Huttu ja Yukiguni esitetään myös Pyhä teatterissa samaan aikaan.

KAHVILA & AULA

THE MOUNTAIN PROJECT
Art by Anna Pakkanen

23.00
MARA BALLS

00.00 - 04.00
Sounds Like Kotibileet - Funky Friday

*ARCTIC WEEKEND PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANIT
PAIKALLA MYÖS KORUNDISSA

Pyhä teatteri

18.00 - 20.30
PYHÄ AFTERWORK FORUM KESKUSTELU-ILTA

PUHUJAT:

Protect Our Winters
Miikka Hast

Pyhä Ski Resort
Jusu Toivonen
Pyhä Ski Resort paikallisjohtaja ja Ruka-Pyhä konsernin vastuullisuusohjelma

Haglöfs
Elaine Gardiner
Head of Sustainability (English)

Professional Freeskier
Nikolai Schrimer & Endless Winter Sustainable film project (English)

Paneeli :

laskulajien tulevaisuus
Tiina Lindström (FSA)
Harri Lindfors (SHKY)
Mika Fält - Muonio Freeride Academy
Jusu Toivonen - Pyhä Ski Resort
Jari Kauppinen Amer Sports
Janne Pyykkö - intersport

Ammattilaskijan puheenvuoro
Antti Autti & Laskulajikulttuuri

21.00
PYHÄ PRESENTS
HUTTU

8 & 16 mm short film by Aarni Toiviainen & Anttu Oikkonen

21.30
YUKIGUNI
Short film by Iisakki Kennilä, Takumi Nagai, Antti Autti

22.00
KEESH LIFE MOVIE 2

LAUANTAI 26.10.2019

Ovet auki klo 10.00
K-18 klo 20.00 - 02.00

Teltta

11.30
Pusu & Ilahu Shape Show

13.30
FREERIDE PUTKI

Eskari
Eetu Leikas

Vandraren
Jan-Erik Blomberg

Gite Des Abricotiers
Jani Hujanen, Elias Henderson

14.00
VISIONS
Anttu Oikkonen, Joonas Mattila, Nikolai Schrimer

15.00
Intersport Kamawork Shop
Haglöfs, Burton, Pieps, Salomon

17.00
Short Film - 10 000KM
A train trip through Siberia to Japan
Haglöfs, Erik Nylander,
Tom Oliver (English)

18.00
THE COLLECTIVE
Faction Skis Production,
Antti Ollila

20.30
AW SPEKTAAKKELI
Hyväntekeväisyyshuutokauppa

21.00 - 02.00
Arctic Weekend afterparty

AAVIKKO
Sounds like Kotibileet

Lapland Hotels lumimaa

ilmainen
klo 16.00 saakka

10.00 - 13.30
Reilireivit Open Sesh
Lumilautaliitto Suomi Tour

14.00 - 16.00
Riglet Park
laskemista perheen pienimmille

16.00 - 17.30
Pieps Test Center
Skinnaus Workshop

Osa Intersport Kama workshoppia

19.00
Reilireivit

Korundi

KORUNDI SALI

10.00 - 11.00
Kauteen valmistautuminen
11.30 - 12.30
Vapaalaskun ABC
Arto Majava

13.30 - 15.00
Tiimin merkitys vapaalaskemisessa
Arctic Guides

KAHVILA & AULA

12 - 15.00
Lounasaika, Korundi Food


THE MOUNTAIN PROJECT
Art by Anna Pakkanen

Pyhä teatteri

Perheiden Aamupäivä

11.30 - 13.00
Kids on board
Tiina Lindström - Suomen Lumilautaliitto

Muonio Freeride Academy
Mika Fält

Levi Snow Sport Academy
Pepe Vanninen

Pyhä Juniori Projekti - paras paikka aloittaa vapaalasku
Antti Autti, Jani Johansen

14.00
JUNNUSTIPENDI

14.30
Keeshlife Movie 2

15.00
Labyrinth Crew film premiere

15.30
FULL PART PUTKI

Film Premiere
JVS Crew

Snackbreak
Tommi Ollikainen

Zabvenie
Zenja Potapov


Stinky Kommandos
Saku Tiilikainen ja Aapo Enqvist

SUNNUNTAI 27.10.2019

12.00-15 .00
Arctic Weekend brunssi
@ Hostel Cafe Koti